понедельник, 19 марта 2012 г.


Тема. Однорідні члени речення
Мета: удосконалювати знання про структуру речення; надати учням поняття про однорідні члени речення,  вчити визначати однорідні члени речення і складати речення з однорідними членами; вчити правильно вживати розділові знаки при однорідних членах. Розвивати мовлення і мислення, уяву. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати повагу до багатства рідної мови.
Обладнання: таблиця «Однорідні члени речення», схеми речення, предметні малюнки.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку
На уроці рідну мову
 Зараз будемо вивчати.
 Отже, будьте всі уважні,
 Щоб її нам краще знати.
II. Перевірка домашнього завдання
— Діти, ви добре знаєте, що людина живе на Землі для того, щоб залишити про себе добру пам’ять. Отже, яку корисну справу ви зробили вчора, прочитайте про це у своїх реченнях. (Діти читають речення.)
— Молодці, ви виростете справжніми людьми і залишите гарний слід на Землі. (Виставити оцінки.)
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Загадка про веселку.
Різнобарвне коромисло через річку повисло. (Веселка)
— Доберіть синонім до слова Веселка. (Райдуга)
2. Хвилина каліграфії.
Ввв веселка Рр райдуга
— Скільки кольорів у веселки? Придумайте речення.
У веселки сім кольорів: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. (Учитель записує речення на дошці, а діти  в зошиті. Учитель повідомляє, де потрібно розставляти розділові знаки.)
— Діти, на які питання відповідають слова, що перелічуються?
— Ці слова вимовляються з перелічувальною інтонацією, між ними ставляться коми. Слова: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий — це однорідні члени речення, з якими ми і познайомимося сьогодні на уроці.
— Діти, якщо ви будете уважними, кмітливими, працьовитими, розумними, то сьогодні у нашому класі з’явиться веселка.
IV. Сприймання та усвідомлення учнями нових знань
На дошці записані речення.
 Із вирію повернулися птахи.
 Із вирію повернулися шпаки, лелеки, жайворонки, ластівки.
( предметні малюнки вивішуються на дошку)
Діти на уроці вчаться.
 Діти на уроці читають, пишуть, слухають, думають, спостерігають.
Знайдіть головні члени в реченнях. Порівняйте речення.
Речення другого рядочка більш точно і конкретно передають зміст. Це речення з однорідними членами. Поставте питання до однорідних членів речення, тобто до слів шпаки, лелеки, жайворонки, ластівки.
А якого слова стосуються ці однорідні члени речення: шпаки, лелеки, жайворонки, ластівки!
— Поставте питання до однорідних членів речення: читають, пишуть, слухають, думають, спостерігають. А якого слова стосуються ці однорідні члени речення?
Отже, який висновок можна зробити? (Вивісити таблицю «Однорідні члени речення».)
Однорідні члени речення
Відповідають на одне й те саме запитання
Стосуються одного й того слова в реченні
Підмети
Присудки
Другорядні члени речення
— Однорідними бувають: підмети, присудки і другорядні члени речення.
— Висновок перевіримо в підручнику , прочитавши правило на с.30. (Діти читають правило самостійно, потім читають вголос, перевіряють правило один в одного, а потім один учень розповідає правило, дивлячись на таблицю.)
V. Фізкультхвилинка
« Раз» - підняти руки вгору,
« Два» - нагнутися додолу.
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
« Три – чотири» - прямо стати,
Будем далі працювати.
VI. Осмислення нових знань
1. Вправа 57 (усно).
— Прочитайте речення, встановіть, з якими словами в реченні пов’язані слова, що перелічуються. На які питання вони відповідають? Які це члени  речення? Які розділові знаки потрібно поставити?
— Які члени речення називаються однорідними?
 (Повторити правила, активним учням виставити оцінки.)
2. Вправа 58. Вибіркове списування.
 (Вправу учні записують на дошці.)
1) Бесіда за змістом вправи 58.
2) Інформація учнів про народні традиції українців.
3) Виписати однорідні члени речення разом зі словами, від яких вони залежать.
Берег (який?) укритий, пологий. Хлопців (яких?) Веселих, збуджених.
3. Творча робота.
— Замініть речення так, щоб вони точніше передавали зміст, тобто, зробіть так, щоб ці речення були з однорідними членами.
Діти розважалися.
Учні біля школи посадили квіти.
Діти грали, танцювали, співали.
Учні біля школи посадили жоржини, гвоздики, чорнобривці, маки.
(Роботу перевірити, учням виставити оцінки, мотивуючи.)
VII. Узагальнення знань
— Які члени речення називаються однорідними?
— Складіть речення з однорідними членами за схемами.
·        Хто? і  хто? що роблять?
 Саша і Маша читають.
·        Що? що робить? що робить?
 Ліс шумить, гуде.
VIII. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Які члени речення називаються однорідними?
— Які члени речення можуть бути однорідними?
( Підмети, присудки, другорядні члени речення)
— Діти, ви добре сьогодні працювали на уроці, і ось тепер у нас в класі
 з’явилась веселка. Нам всім стало весело і радісно, тому що ви добре засвої ли тему «Однорідні члени речення».
X. Домашнє завдання з інструктажем
С.30 повторити правило, вправа 61 (А ) – на 9 балів,
вправа 61 ( Б ) – скласти текст на тему : « На осінньому городі» - використовуючи однорідні члени речення - на 12 балів.











Інтерактивна виховна година на тему" Дружба"


Інтерактивна виховна година на тему  «Дружба»
 Очікувані результати.
 Після цього заняття учні зможуть:
 • визначати, у яких випадках людину можна назвати другом;
 • аналізувати життєві ситуації та робити із них висновки;
 • розрізняти поняття «приятель», «знайомий» та «друг».
 Обладнання: аркуші паперу для індивідуальної та колективної роботи; плакати з написами «Так», «Ні», «Не знаю», які прикріплені у різних кутках класу; бейджики з написами «промовник» («речник», «оратор») та «секретар»; Мовленнєві опори, написані на окремих великих аркушах, щоб можна було прикріпити біля дошки, або ж на картках, окремо у кожного учня: «Я думаю…», «На мій погляд…», «Я вважаю…», «Ми обговорили і записали так…».
Хід заняття.
 I. Мотивація
 1. Вступне слово вчителя:
 - Сьогодні, йдучи на роботу, я почула, як два хлопчаки сварилися, а потім один сказав: «Ти мені більше не друг!»
 2. Прийом «Незакінчені речення»:
 - За 20 сек. продовжте, будь ласка, речення, що написане на дошці: «Другом можна назвати людину, яка…»
 Варіанти учнівських відповідей: «…не б’ється», «…завжди розуміє», «ніколи не зрадить», «…підтримує», «… ділиться усім» і т.п.
 II. Оголошення теми та очікуваних результатів виховної години (написано на дошці):
 - Отож, сьогодні тема нашої виховної години «Дружба». Подумайте півхвилини і продовжте речення, записане на дошці: «Від сьогоднішнього заняття я очікую…»
 Варіанти учнівських відповідей: «… з’ясувати, у яких випадках людину можна назвати другом», «…чи можна вважати людину другом (чи ворогом) лише за один вчинок».
 III. Надання необхідної інформації.
 Словникова робота. Тлумачення слова «дружба», користуючись словниками.
 Примітка: Якщо у наявності доступна кількість тлумачних словників, то учні самостійно з’ясовують значення слова, якщо ні, то вчитель записує тлумачення на дошці.
 IV.Читання розповіді. Завдання:
 - Послухайте історію про двох дівчаток, Тамару та Оленку, та скажіть: чи можна назвати їх друзями в цій ситуації?
 А може так і треба?
 Коли вчителька хімії принесла контрольні, Олена з Тамарою ще були подругами. І коли почала проставляти оцінки в журнал і кожний називав свою оцінку, все йшло добре. Але ось назвали прізвище Олени. «Чотири», - відповіла вона. Тамара так і підскочила: у зошиті подруги була трійка.
 - Вона обманює! – закричала Тамара. – У Олени не «чотири», а «три».
 Олена образилася на Тамару. «Я розумію, що вчинила погано. Але хіба подруги робити так, як Тамара? Хіба не могла вона спочатку поговорити зі мною? Я й сама все зрозуміла б і перед вчителькою вибачилась би за обман. Чи, може, по-чесному так і треба? »
 V. Інтерактивні вправи за змістом виховного оповідання.
 I частина.
 «Один-два-чотири-усі разом» (технологія кооперативного навчання).
 Завдання учням:
 - За 2 хв. продумайте та індивідуально, не заглядаючи на аркуші паперу до сусіда, письмово дайте відповідь на запитання, написане на дошці: «Тамара вчинила правильно, тому що…» або «Тамара вчинила не правильно, тому що…». Дописується лише один приклад до кожного речення.
 2. Об’єднання учнів у пари. Завдання:
 За 2 хв. обговоріть один з одним свої варіанти відповідей. Ви обов’язково повинні дійти згоди у процесі обговорення і залишити по одному (спільному на двох) продовженню кожного речення.
 3. Об’єднання учнів у четвірки. Завдання:
 - Обговоріть (за 2 хв.) свої продовження речень. Ви знову обов’язково маєте дійти згоди у процесі обговорення і залишити по одному (спільному на чотирьох) варіанту відповіді.
 4. Залежно від кількості учнів у класі можна об’єднати четвірки у більші групи або ж одразу перейти до колективного обговорення. Завдання для колективного обговорення:
 Кожна четвірка (більша група) обирає «речника» («промовника», «оратора»), який повідомить спільну думку групи, та «секретаря», який запише обране продовження речення на дошці. Усно аргументуйте свої записи.
 5. Рефлексія. Запитання:
 - Що вам найбільше сподобалося у цій вправі?
 - Хто не погоджується із записами, зробленими на дошці?
 II частина. Метод «Займи позицію».
 1. Завдання:
 - Дайте відповідь на запитання, яке написано на дошці: «Ви особисто вважаєте Тамару хорошою подругою?» Якщо так, станьте у класі біля плаката із написом «Так», далі, відповідно, біля плакатів «Ні», «Не знаю».
 2. Підготовка учнів (самостійно або у групі) до обґрунтування своєї позиції, чому саме її вони обрали та пояснення (індивідуально чи представниками кожної групи), використовуючи мовленнєві опори для побудови аргументів.
 3. Вислуховування позицій та аргументів інших.
 Варіанти учнівських відповідей: «Тамара хороша подруга, вона вчинила справедливо», «Тамара погана подруга, адже видала подругу», «Не знаю, хороша чи погана Тамара подруга, оскільки вона не хотіла видавати подругу, а хотіла, щоб було справедливо».
 4. Якщо після обговорення цього питання хтось із учнів змінить свою думку, треба запропонувати йому стати біля відповідного плаката та пояснити, чому змінилася думка.
 5. Рефлексія.
 - Чим сподобалася вам ця вправа?
 - Чому ми говорили саме про Тамару?
 VI. Рефлексія. Технологія «Мікрофон» та прийом «Незакінчені речення».
 - Продовжте речення, записані на дошці: «Сьогодні на занятті я зрозумів…», «Людину можна назвати своїм другом, якщо вона…».

























четверг, 15 марта 2012 г.

Моя профессия - учитель

Я создаю этот блог для того, чтобы поделиться своими педагогическими наработками, сценариями, находками с коллегами. И прошу коллег делиться своими наработками.